Naklejki hotelowe by PanTuNieStał

Kolekcje

W każde sobotnie przedpołudnie tego późnego PRL-u, na który ledwo zdążyłam, ścierałam kurz z pustych opakowań po czekoladkach i napojach gazowanych. Zostało mi z tamtych czasów pudełko pachnących obrazków z Donalda bez Mc’ oraz wspomnienie francuskiego biało-pomarańczowego długopisu, który dziesięcioletniemu wypłoszowi przywiozła z ekskursji Bratowa, na osłodę mojego pobytu w szpitalu. Nie wiedziałam wtedy, że są na świecie kolorowe długopisy, więc przekonana, że to może być tylko jakiś dziwny chudy lizak, zażarcie próbowałam odwinąć go z czegoś i zjeść :-).

Nie, kiedyś nie wierzyłam, że mogą istnieć rzeczy, o których nie wiem.

Cheval by Guillaume Apollinaire

Kaligramy

Z posiadanych elementów katalogu najczęściej używam liter alfabetu. Chętnie korzystam z nonszalanckiej redundancji ich kształtu i podpatruję rysowanie literami. Jest oczywiście nadmiarowe, nieprzydatne i głupie, zupełnie tak jak ja, i bardzo to sobie u nas cenię. Na co dzień używam słów niekoniecznych, konstrukcji niemożliwych, znaczeń drugorzędnych; drganie fal.

Jak to możliwe, że łapię się pod respirator codzienności, w imię jakiej tolerancji świat akceptuje emisję mojego języka? Czy może być ładniejszy dowód na to, że nikt nie słucha?

Emma Bovary by Brian Joseph Davis


Fikcja

Wytrwale analizuję amalgamaty i całą stomatologię kultury literackiej. Czym się zwykle uzupełnia postać literacką. Plombowanie miejsc niedookreślenia. W ostatnim sezonie pojawiła się wcale udana translacja pisma na piksele – czy właśnie tak wyobrażaliście sobie Emmę nim niemoralnie otruła się życiem? Zabawne skądinąd. Te rysopisy zaginionych, technika użyta dla rekonstrukcji bohaterów dawnych fikcji. Agamemnon, brodaty dziadyga, jaki miał kolor oczu, kiedy zgodził się złożyć w ofierze córkę Ifigenię?

Skąd pochodzą nasze schorowane wyobraźnie, gdzie wcześniej były. Oklejone resztkami przeszłości, ścinki, guziki, nitki. Czy Emma będzie miała oczy Twojej matki?